برترین های بیستمین جشن سینمای ایران معرفی شدند

با برپایی بیستمین جشن سینمای ایران در تالار وحدت، برترین هنرمندان این عرصه در سال ۱۳۹۶ معرفی شدند. فیلم «بدون تاریخ بدون امضا»، با کسب پنج تندیس، بیشترین جایزه‌های اصلی این مراسم را از آن خود کرد.به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، بیستمین جشن سینمای ایران، شامگاه شنبه دهم شهریور در تالار وحدت شد و برترین آثار و هنرمندان هنر هفتم در سال ۱۳۹۶ معرفی شدند.
فیلم «بدون تاریخ بدون امضا»، رکوردار دریافت جوایز از بیستمین جشن سینمای ایران شد. این فیلم پنج تندیس مهم این جشن از جمله بهترین فیلم (علی جلیلوند)، بهترین کارگردانی (وحید جلیلوند)، بهترین فیلمنامه (علی زرنگار و وحید جلیلوند) و بهترین بازیگری زن و مرد نقش مکمل (نوید محمدزاده و زکیه بهبهانی) را به دست آورد.
«خوک» به کارگردانی مانی حقیقی هم توانست سه تندیس بهترین موسیقی، چهره‌پردازی و طراحی لباس این جشن را از آن خود کند. بعد از آن، فیلم‌های «به وقت شام»، «سد معبر» و «سارا و آیدا» هرکدام با دو جایزه قرار گرفتند. به هریک از فیلم‌های بلند داستانی «چهار راه استانبول»، «پل خواب» و «خفه‌گی» هم یک تندیس تعلق گرفت.جایزه بهترین بازیگر نقش اول سال ۱۳۹۶سینمای ایران به حامد بهداد (سد معبر) و غزل شاکری (سارا و آیدا) رسید.
سرآغاز بیستمین جشن سینمای ایران با اجرای محمدرضا شهیدی‌فرد، سخنرانی کوتاه علی نصیریان، رییس بیستمین جشن سینمای ایران بود که گفت: «این جشن بر همه مبارک باشد. زمان ما کار کردن سخت بود. ولی الان با دسترسی ساده‌تری که به تکنولوژی هست و توسعه فرهنگی کشور، بهتر و آسان‌تر می‌توان به خلق هنر متعالی امیدوار شد. هنر بنیادش بر مهر و خوبی است و امیدوارم این جشن‌ها موجب شود هنر رشد کند.»
منوچهر شاهسواری، مدیرعامل خانه سینما، دیگر سخنران این مراسم بود که گفت: «راز ماندگاری سینمای ایران جز عشق نیست و هر کس سینمای ایران را غیر از این بخواهد خطای بزرگی کرده است. سینما گذشته تاریخ و آینده ما را روایت می‌کند و چه چیز از این گران‌بها‌‌تر. وقتی گفتیم جشن را کوچک برگزار می‌کنیم، برداشت نادرستی شد که گویی نمی‌خواهیم جشن داشته باشیم، مگر می‌شود داوری کنیم و برگزیده نداشته باشیم.»
پس از صحبت‌های شاهسواری، نوبت به اهدای جوایز رسید.در بخش انیمیشن، تندیس بیستمین جشن خانه سینما به حسین ملایمی برای «بدو رستم بدو» اهدا شد. روانبخش صادقی و گلاره عباسی جایره این بخش را دادند.
تندیس بهترین فیلم کوتاه را مجید برزگر و پانته‌آ پناهی‌ها به محمد کارت برای فیلم «بچه خور» اهدا کردند.در ادامه، رامین حیدری‌فاروقی و رویا نونهالی، تندیس مستند نیمه بلند را به ارد عطارپور برای فیلم «پرسپولیس شیکاگو» اهدا کردند.تندیس بهترین مستند بلند به آزاده موسوی و کورش عطایی برای فیلم «در جستجوی فریده» رسید.
در میانه اهدای جوایز جشن خانه سینما، محمدرضا شهیدی‌فرد برای محمدرضا شجریان آرزوی سلامتی کرد که با تشویق گرم حاضران در تالار وحدت روبرو شد.در ادامه، جایزه بهترین جلوه‌های بصری به فرید ناظرفصیحی برای فیلم «چهارراه استانبول» رسید که این هنرمند تندیس خود را از دستان سیروس ابراهیم‌زاده و ماهور الوند گرفت.
محمدرضا شرف‌الدین و همایون ارشادی هم جایزه بهترین جلوه‌های ویژه میدانی را به محسن روزبهانی برای فیلم «به وقت شام» اهدا کردند.
تندیس بهترین چهره‌پردازی را مهرداد میرکیانی برای فیلم «خوک» از دستان جلال معیریان و حسن معجونی دریافت کرد.تندیس شایستگی صدابرداری در بیستمین جشن سینمای ایران به رشید دانشمند برای فیلم «پل خواب» اهدا شد. همچنین تندیس بهترین صداگذاری به علیرضا علویان برای فیلم «به وقت شام» رسید. حسن زاهدی، محمود سماک‌باشی و جمشید گرگین جوایز این بخش را اهدا کردند.
نگار نعمتی، تندیس بهترین طراحی لباس برای فیلم «خوک» را از دستان آتوسا قلمفرسایی و لیلی رشیدی گرفت.در بخش بهترین طراحی صحنه بیستمین جشن سینمای ایران، محسن شاه‌ابراهیمی و ستاره اسکندری روی صحنه آمدند و جایزه و تندیس این بخش را به حجت اشتری برای فیلم «سد معبر» اهدا کردند.
اهدای لوح تقدیر به خانم‌السلطنه امینی، یکی از عاشقان سینما از استان کردستان، دیگر بخش این مراسم بود. این لوح با حضور جواد عزتی روی صحنه اهدا شد. متن این تقدیر توسط علی نصیریان نوشته شده بود.
در ادامه اهدای جوایز بیستمین جشن سینمای ایران، جایزه بهترین بازیگر مکمل زن به زکیه بهبهانی برای فیلم «بدون تاریخ بدون امضا» رسید. هانیه توسلی و صابر ابر تندیس این بخش را اهدا کردند.
تندیس بهترین بازیگر نقش مکمل مرد را هم نوید محمدزاده برای فیلم «بدون تاریخ بدون امضا» از دستان امیر جدیدی، طناز طباطبایی و جواد عزتی گرفت.با به صحنه رفتن علیرضا زرین‌دست و مرضیه برومند، این هنرمندان جایزه بهترین فیلمبرداری را به مسعود سلامی برای فیلم «خفه‌گی» اهدا کردند.
تندیس بهترین موسیقی فیلم جشن بیستم سینمای ایران به پیمان یزدانیان برای فیلم «خوک» رسید. این جایزه توسط شهرداد روحانی و شبنم مقدمی اهدا شد.
تندیس بهترین تدوین را احمد مرادپور برای فیلم «سارا و آیدا» از آن خود کرد و جایزه را از دستان سیروس الوند و عباس گنجوی گرفت.
سیروس الوند در این بخش از جشن خانه سینما با کنایه به فروش بالای فیلم‌هایی که رضا عطاران در آن‌ها بازی می‌کند، گفت: «از من پرسیدند اوضاع سینما چطور است؟ گفتم خوب است فقط آدم صبح که بلند می‌شود مسواک بزند، جای خودش تو آینه، رضا عطاران را می‌‌بیند!»
در ادامه، حسن فتحی و نگار جواهریان، تندیس بهترین بازیگر نقش اول زن را به غزل شاکری برای فیلم «سارا و آیدا» اهدا کردند.حامد بهداد تندیس بهترین بازیگر نقش اول مرد برای فیلم «سد معبر» را از دستان امین تارخ و پریناز ایزدیار گرفت.
تندیس بهترین فیلمنامه با حضور فرهاد توحیدی و هومن سیدی روی صحنه، به علی زرنگار و وحید جلیلوند برای فیلم «بدون تاریخ بدون امضا» رسید.
تندیس بهترین کارگردانی بیستمین جشن سینمای ایران به وحید جلیلوند برای فیلم «بدون تاریخ و بدون امضا» اهدا شد. این کارگردان، جایزه خود را از دستان همایون اسعدیان و ابوالحسن داودی دریافت کرد.
پایان بخش بیستمین جشن سینمای ایران، اهدای جایزه بهترین فیلم به علی جلیلوند برای فیلم «بدون تاریخ بدون امضا» بود. این پنجمین جایزه این فیلم در این مراسم بود که توسط علی نصیریان و هارون یشایایی اهدا شد.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *