تعرفۀ ۳‌میلیاردی برای آگهی ۳۰ ثانیه‌ای در تلویزیون!

تعرفۀ ۳‌میلیاردی برای آگهی ۳۰ ثانیه‌ای در تلویزیون!

نگاهی به تعرفه آگهی‌های دربی ۸۵ نشان می دهد که درآمد حاصله از تبلیغات این بازی رقمی حدود ۱۶ میلیارد تومان بر آورد شده است.تعرفه های بالاترتبلیغات جام جهانی،متعلق به اپراتورها در گروه اول و بانک ها در گروه دوم است وشرکت های خصوصی ونیمه دولتی درگروه سوم قرار دارد.
فصل داغ تلویزیون و فوتبال را شاید بتوان هر چهار سال یک‌بار و با رسیدن جام جهانی همزمان دانست. فصلی که چهارسال یک‌بار با اواخر بهار اوج می گیرد و در گرمای بی‌امان تابستان به پایان می رسد.البته صداوسیمای ایران نیز در این فصل بیکار نمی نشیند و با پیگیری بازی ها سعی می کند ساعات خوبی برای مخاطبانش ایجاد کند. هر چند که گاه بخش زیادی از برنامه هایش از خلاقیت خالی هستند اماهمان نمایش بازی ها نیز برای هواداران تیم ها جذاب است.
با نگاهی به تاثیر اقتصادی فوتبال برجوامع مختلف به نمونه‌هایی جالب برمی خوریم، ازجمله آن می‌توان به احیا شدن اقتصادکشور برزیل درسال ۱۹۷۰، درآمدزایی از تولید مجموعه کارتونی فوتبالیست‌هادر ژاپن،تغییروتحول چشمگیر وضعیت اقتصادی دو کشور کره جنوبی و ژاپن بعد ازبرگزاری جام‌جهانی مشترک سال ۲۰۰۲ و… اشاره کرد.
شاید بتوان علت تاثیرمثبت اقتصادی فوتبال را در کشورهای توسعه یافته،ارتباط مفید وکارساز میان رسانه و صنعت ورزش دانست که درآن هردوطرف می توانند با استفاده موثرودوجانبه از هم کسب درآمد کنند.این درحالی است که درایران وبعضی ازکشورهای درحال توسعه آن‌طورکه بایدتعامل وارتباط خوبی میان رسانه و متولیان ورزش وجودندارد.حال،معتبرترین رویدادورزشی دنیا باحضور ۳۲تیم برگزیده از سراسر جهان و در ۱۲ ورزشگاه کشورروسیه درجریان است و بامیلیاردها بیننده حتی سینماداران را هم به حرکت واداشت که با نمایش بازی های تیم ملی ایران ودر کنار آن آوردن شوروهیجان به سینماها،کسب درآمد نیزداشته باشند.
طبق آمارهاونظرسنجی‌هایی که تا چند روز قبل از مراسم افتتاحیه بازی‌های جام‌جهانی منتشر شده است،احتمال می رود که بیش ازسه میلیارد نفردراقصی‌ نقاط دنیاازطریق گیرنده‌های تلویزیونی خودبه تماشای بازی‌های جام‌جهانی بنشینند.مخاطبانی که علاوه‌بر گیرنده‌های تلویزیونی می‌تواننددرپهنای اینترنت و با اشتراک در شبکه‌های مختلف بدون هیچ‌گونه محدودیتی به تماشای بازی‌های تیم مورد علاقه‌شان بنشینند.
تبلیغات بر مدار ترجیحات
سال ها پیش تبلیغات تلویزیونی می توانست تاحدودی توجه مخاطب را به خود جلب کند.پس از پیروزی انقلاب اسلامی روندتبلیغات اجناس و کالاهای مصرفی تا حدودی کند شد.اما دردهه ۷۰ پای آگهی های تلویزیونی دوباره به صداوسیما باز شد.آگهی‌هایی که مدت زمانی کوتاه بین برنامه‌های تلویزیونی یاسریال‌های شبانگاهی شبکه یک و دو و بعدها شبکه سه،پخش می‌شد.اما رفته‌رفته، برتعدادومیزان آگهی‌های بازرگانی افزوده شدو مخاطبانی که زمانی با کنجکاوی به تبلیغات تلویزیونی نگاه می‌کردند، حالا دیگر با دیدن آرم تبلیغات یاتلویزیون را خاموش می‌کردندیا به سراغ شبکه‌های دیگرمی‌رفتند.اولین کانون تبلیغاتی در سال ۱۳۱۶ توسط حمزه نعمتی به‌وجود آمد.تا سال ۱۳۳۷ نزدیک به ۱۸کانون تبلیغاتی درتلویزیون ایران فعالیت می کردند.
پس از اتفاقات رخ داده در سال ۵۷ موجی از تغییرات و به اصطلاح اصلاحات در تلویزیون ایران به وجود آمد.،طبق ماده ۷۵ قانون اساسی صداوسیما،هیچ ارگان غیر دولتی اجازه فعالیت در صدا وسیما را ندارد.به عبارت دیگر طبق این بند از قانون اساسی صدا و سیما به طور کامل در انحصار دولت قرار دارد.اماامروزداستان آگهی‌های تلویزیونی بعد از گذشت سه دهه تغییر کرده است.طبیعی است که ترجیح صاحبان کالاها و برندها بیشتر متوجه زمان هایی باشد که برای تبلیغات محصولات‌شان،طلایی محسوب شود.
از سوی دیگر مدیران تلویزیون نیز در تلاشند که خود را با این وضعیت همخوان کنند؛ درنتیجه پخش فوتبال،به ویژه کوران رقابت های جام جهانی که می توان گفت صاحب حداکثر تعداد مخاطب حین پخش مسابقات است،همیشه یکی از جذاب‌ترین برنامه‌ها برای آنهاست، چراکه توجه صاحبان کالا به این زمان جذاب و مخاطب‌پسند باعث شده تا درآمدهای نجومی خود را از پخش آگهی‌ها نصیب سازمان صداوسیماکند.
تبلیغات برای سازمانی بی رقیب 
با توجه به اینکه صداوسیما هیچ رقیبی درحوزه داخل کشور نداردازموقعیت خود نهایت استفاده رامی بردوباگرفتن هزینه های گزاف ازبرندهاسعی می کنددربرهه هایی مثل جام جهانی تامی تواندکسب درآمدکند.نگاهی به تعرفه آگهی‌های تلویزیونی درمسابقات داخلی مثل دربی ۸۵ نشان می‌دهدکه قبل از شروع بازی،رقمی حدود ۶۹ میلیون تومان وبین دو نیمه رقمی حدود ۱۳۹ میلیون تومان برای هرثانیه تبلیغ ازصاحبان کالا اخذ شده است؛ به‌گونه‌ای که درآمد حاصله از تبلیغات این بازی رقمی حدود ۱۶ میلیارد تومان بر آورد شده است یا طبق بر آوردهای تقریبی، سالانه بین ۲۵۰ تا۴۰۰ میلیارد تومان از تبلیغات لیگ برترنصیب صداوسیما می‌شود.
البته بر خلاف کشورهای اروپایی و آسیایی که بخش زیادی از درآمدهای تبلیغ تلویزیونی نصیب باشگاه‌ها می‌شود،این رقم در ایران بسیار ناچیز و تنها درصد کمی از آن به تیم‌ها اختصاص پیدا می‌کندو بیشتر درآمد آن متعلق به صداوسیماست.حتی بیان این مساله از سوی باشگاه ها که بازی را به صداوسیما نمی دهند و در درگاه های اینترنتی منتشرمی کنند هم راه به جایی نمی برد چون مخاطبی که عادت کرده سال ها بازی را به صورت رایگان تماشا کند، شاید نخواهد هزینه اینترنتی برای تماشای بازی‌هاراپرداخت کند.این حاشیه سودبالا که از تبلیغات ورزشی و به‌ویژه فوتبال حاصل می‌شود، باعث شده تا فوتبال یکی از پایه‌های ثابت شبکه‌های سه و ورزش سیما باشد و زمان زیادی از آنتن این شبکه‌ها به فوتبال اختصاص پیدا کند.
شاید بد نباشد بدانید که در جام‌جهانی گذشته و در سال ۲۰۱۴، حدود ۶۰میلیارد تومان برای تبلیغات بازی ایران و نیجریه، ۷۵ تا ۸۰ میلیارد تومان برای بازی ایران – آرژانتین و همین مبلغ هم برای بازی ایران – بوسنی از صاحبان تبلیغات اخذ شدکه درآمد حاصله از تبلیغات سه بازی تیم ملی ایران را چیزی حدود بیش از ۲۰۰میلیاردتومان برآورد کرده‌اند.این حجم بالای درآمدزایی ورزش فوتبال و به‌خصوص بازی‌های جام‌جهانی باعث شد تا مدیران سازمان از پخش نظرات کارشناسان در میان دو نیمه بازی ایران و آرژانتین در جام‌جهانی گذشته صرف‌نظر کنند و ۱۵ دقیقه نیمه را به پخش آگهی بازرگانی اختصاص دهند. همچنین طبق اسناد منتشر شده ازسوی سازمان صداوسیما باید گفت فقط برای بازی دربی استقلال و پرسپولیس مبلغی حدود ۱۶ میلیارد تومان از طریق تبلیغات قبل از بازی،بعد از بازی،حین بازی،زیرنویس و… نصیب این سازمان شد.
بدون شک جذابیت مسابقات پرسپولیس و استقلال اگر به اندازه پربیننده‌ترین سریال‌های تلویزیونی نباشد، کمتر از آن نیست. برای بررسی منفعت مالی که تلویزیون از پخش رایگان این بازی‌ها به‌دست می‌آورد، شاید بد نباشد ابتدا آماری از تعرفه سریال‌سازی‌های سیما بدهیم.با توجه به آمار منتشر شده از زبان برخی از تهیه‌کنندگان و کارگردانان تلویزیونی که دو سال قبل منتشر شد، می‌توان گفت برآورد ساخت سریال در تلویزیون ایران چیزی بین دو و ‌نیم تا سه میلیون و ۲۰۰ هزار تومان برای هر دقیقه است.به‌‌گونه‌ای که اگر میانگین آن را عدد سه میلیون تومان در نظر بگیریم، در یک سریال ۲۰ قسمتی که هر قسمت آن به مدت ۴۵ دقیقه تولید شده است، در مجموع دومیلیارد و ۷۰۰ میلیون تومان برای تلویزیون هزینه دارد.
حالا اگر این عدد دقیقه‌ای سه میلیون تومان را ضرب در ۵۵۸۰ دقیقه پخش زنده مسابقات پرسپولیس و استقلال کنیم، رقمی که به‌دست می‌آید چیزی حدود ۱۶ میلیارد و ۷۴۰ میلیون تومان می‌شود که در نوع خود بسیار جالب توجه است.به بیان دیگر تلویزیون در حوزه سریال‌سازی باید رقمی حدود ۱۷ میلیارد تومان هزینه کند؛ در حالی که با پخش رایگان فوتبال که مخاطب چند برابری هم نسبت به سریال‌ها دارد، می‌تواند علاوه‌بر هزینه نکردن مبلغی، تعرفه‌های بالاتری نیز از آگهی‌های تبلیغاتی جذب کند.
سوالی که پیش می‌آید اینکه با توجه به درآمدزایی فوق‌العاده‌ای که از پخش بازی‌های فوتبال نصیب صداوسیما می‌شود، چرا جمع‌بندی پخش بازی‌های جام‌جهانی تا روز شنبه ۱۹ خرداد با هیچ شرکت پخش‌کننده بازی‌های جام‌جهانی انجام نشده بود. موضوعی که طبق گفته مدیران سازمان در ماه‌های گذشته نفع سازمانی و رایزنی با شرکت‌ها برای حق‌پخشی با هزینه‌های کمتر بیان شده بود اما مطلبی که در روزهای باقی‌مانده به آغاز بازی‌های جام‌جهانی و در ۱۹ خرداد توسط علی‌اصغر پورمحمدی، قائم‌مقام معاون سیما منتشر شد در آن خبر از خریداری امتیاز پخش بازی‌ها با نصف قیمت داد. طبق گفته مدیر شبکه سه سیما ویژه برنامه‌هایی ازجمله پخش مستندها، مجموعه نماهنگ‌ها و آثار تصویری در ایام برگزاری بازی‌های جام‌جهانی از شبکه‌های مختلف سیما برای به وجود آوردن فضای ویژه‌ای برای مخاطبان فوتبال در نظر گرفته شده است.
همچنین نمایش برخی از بازی‌های همزمان، ویژه برنامه‌های متنوع،پخش گزارش‌های حواشی جام‌جهانی و تحلیل بازی‌ها توسط کارشناسان ازجمله برنامه‌هایی است که از آنتن شبکه ورزش پخش می‌شود. افتتاح شبکه اینترنتی و ارائه برنامه اپلیکیشن دوم برای تلفن همراه از پنج‌شنبه، ۲۴‌خرداد برای پخش بازی‌های همزمان نیز از دیگر تسهیلات و برنامه‌های صداوسیما برای مخاطبان جام‌جهانی ۲۰۱۸ است. در کنار تمام این جذابیت‌ها درآمد هنگفت تبلیغاتی تنها عاید صداوسیمای بی رقیب خواهد شد.
بریز و بپاش های همیشه مبهم صدا و سیما
در جدولی که این اواخر از سوی سازمان صداوسیما مبنی بر تعرفه های آگهی در سال۹۷ منتشر شده است، رقم های تبلیغات و تعرفه هاچنان ارزان هستند که با فرض حقیقت داشتن این تعرفه ها،امکان داردفکر تبلیغ درصداوسیمابه ذهن هر فردی خطور کند.طبق این جدول بالاترین تعرفه مربوط به شبکه سه با تعرفه ای حدود چهار میلیون تومان درازای هر ثانیه است!شبکه نسیم،شبکه دو وشبکه یک در جایگاه بعدی گران‌ترین تعرفه ها قرار دارند!در حالی که صداوسیما همچنان اصرار داردبی پولی خود را به مردم دیکته کند، آنچه به وضوح مشخص است، اینکه درآمد صداوسیما خیلی بیشتر از این حرف‌هاست.
طبق تعرفه‌های اعلامی از سوی صداوسیما در سال مبلغی حدود ۱۶۰۰ میلیارد تومان سود ازطریق تبلیغات آگهی حاصل می‌شود( درحالی که بسیاری از خبرگزاری‌ها این مبلغ راخیلی بیشتر از آنچه اعلام شده می دانند).درکنار بودجه دولتی ۱۶۰۰میلیارد تومانی که صداوسیما ازدولت میگیرد، صداوسیما بدون آنکه مردم متوجه شوند از آن‌ها بابت حق پخش برنامه های نه چندان جالب مالیات نیز می گیرد.به این صورت که بخشی از مالیات اعلام شده روی قبض برق به صداوسیما به عنوان حق پخش پرداخت می شود.با این تفاسیر اگر مردم بیننده رسانه ملی نیز نباشندبازهم بایدمالیات صداوسیما را پرداخت کنند.
موردبسیارعجیب تر اینکه صداوسیما ازواردات تلویزیون نیزسهم دارد! به این طریق که بخشی از عوارض گمرک تلویزیون وارد شده به کشور بایدبه صداوسیماپرداخت شود.حال با نگاهی جزیی تر به شبکه ها به خصوص شبکه سه به موارد جالب تری بر می خوریم.در روزگاری که کشور با تحریم دست و پنجه نرم می کرد ، حضور لوییس فیگو، بازیکن پیشین تیم ملی فوتبال پرتغال در برنامه عادل فردوسی پور و زمزمه‌های پرداخت مبلغ ۵۰۰ میلیون به وی بسیار شایبه‌برانگیز شد.با فرض اینکه چنین هزینه‌ای برای یک برنامه تلویزیونی از محل اسپانسرتامین شده باشد،باز هم این سوال مطرح می‌شود که چنین هزینه‌ای چه سودی برای اسپانسری که خط و ربط منابع مالی‌اش روشن نیست، دارد.
درجام جهانی ۲۰۱۸ودراولین بازی تیم ملی فوتبال ایران مقابل مراکش شاهدحضور ساموئل اتوئو،مهاجم سابق و نام آشنای تیم های بارسلوناومیلان در برنامه فردوسی پور به‌عنوان کارشناس بودیم.حضور اتوئو در این برنامه باعث مطرح شدن سوالات بسیاری شد؛ ازجمله اینکه باتوجه به افزایش نرخ ارزدرایران،هزینه حضور اتوئو در این برنامه به چه میزان بوده وکدام اسپانسر هزینه را پرداخت کرده است؟وقتی به سخنان این بازیکن در این برنامه توجه کنیم، به حرف واظهارنظرخاصی برخورد نمی‌کنیم.
او به تیم‌ها بابت بازی‌های‌شان تبریک می‌گفت ونظراتی کلی پیرامون بازی ارائه می کرد.پس از حضور جنجالی فیگو در تهران تصمیم بر این گرفته شده که از کارشناس خارجی برای چنین برنامه‌هایی استفاده نشود اما عوامل برنامه ۹۰بدون هماهنگی اقدام به دعوت از پویول کردند.هزینه حضور پویول در برنامه «۲۰۱۸»رقمی حدود ۶۰۰ میلیون تومان عنوان شده است که حتی با وجود تقبل این مبلغ از سوی اسپانسر دوباره به‌صلاح نبوده و این بار سازمان صدا و سیما با توجه به شرایط کشور ازحضور وی جلوگیری کرد.اما درآخرین بازی ایران مقابل پرتغال باحضوردوفوتبالیست مطرح داخلی مواجه شدیم.
از آخرین لحظه حضور مهدی مهدوی کیا و فرهاد مجیدی در استودیو برنامه جام ۲۰۱۸، بیش از نیم ساعت آگهی بی وقفه پخش شد.مگر ممکن است؟این، یک رکورد جهانی بود!اگر نرخ دربی پارسال را معیاربدانیم ثانیه‌ای ١٣۵ میلیون تومان(که با تورم، بیشتر شده) همین یک قلم می شود ۳۰۰ میلیارد تومان بدون حسابرسی،مثل اکثر امور مالی کشور!بعد از پایان تبلیغات هم یک دقیقه زمان برد تا بقیه اوقات هم توسط احمدی،صرف فروش تراکم و تراکنش شد.آن‌وقت آقای پورمحمدی برای حق پخش،از بانک مرکزی توقع کمک داردوهمچنان صداوسیما از دولت برای بودجه کمی که به آن‌ها اختصاص داده شده، انتقاد می کند!
تعرفه ۵/۳‌میلیاردی برای آگهی ۳۰ ثانیه‌ای
چندروزبعد ازشروع جام جهانی تعرفه پخش تلویزیونی بازی‌های ایران ازسوی اداره کل بازرگانی سازمان صداوسیما اعلام شدکه طبق آن بالاترین طبقه یعنی طبقه ۳۵ طبق تعرفه هشت‌میلیون و ۵۰۰‌هزار تومان به ازای هر ثانیه قیمت داشت.حال باز هم طبق تعرفه،درماه خرداد و تیر این مقدار ۵۰‌درصد افزایش دارد.بر اساس اعلام طبقات بازی‌های ایران در جام‌جهانی،هزینه هر ثانیه تبلیغ با نرخ ۵/۸ برابر محاسبه می‌شود.نرخ طبقه ۳۵ برای شرکت‌ها، خصوصی محاسبه می‌شود.یعنی هر ثانیه‌ تبلیغ ۱۱۴‌میلیون و ۷۱۲‌هزار و ۵۰۰تومان هزینه در پی دارد،حالا فرض کنید یک تیزر ۳۰ثانیه‌ای داشته باشیم،باید شرکت صاحب تبلیغ، سه‌میلیارد و ۴۴۱‌میلیون و ۳۷۵‌هزار تومان به صداوسیما بپردازد.البته این آمار برای بانک‌ها ۵/۹ برابر و برای اپراتورها ۹/‌۹ برابر محاسبه می شود.
بر اساس آمارشرکت اندیشه آگهی که وابسته به صداوسیما نیز هست،تعرفه های بالاتر،متعلق به اپراتورها در گروه اول و بانک ها در گروه دوم است وشرکت های خصوصی ونیمه دولتی باتعرفه های پایین تری محاسبه می‌شوند.البته اگر شرکتی طی لیست بیمه ای سه ماهه و متوالی،۱۰تا ۳۹ نفر بیمه شده داشته باشدبه اوتعرفه رایگان تعلق می گیرد.به این صورت که صدا و سیما به آن شرکت ۵۰۰ ثانیه تبلیغ رایگان می دهد.همچنین به ازای ۴۰ تا ۷۹ نفر ۷۵۰ ثانیه و به ازای ۸۰ تا ۱۲۰ بیمه شده ۱۰۰۰ ثانیه تبلیغ رایگان با نسبت ۵۰درصد به آن شرکت تعلق می گیرد.همچنین آن شرکت می تواند با انتخاب خودزمان پخش آگهی را مشخص کند.
چنانچه شرکتی نتواند از تعرفه رایگان صداوسیما استفاده کندبااحتساب تبصره های داده شده می تواند از مجموع ۱۰پخش، ۹ پخش رایگان بگیرد.البته صداوسیما تحت هیچ شرایطی تخفیف مالی نمی دهد بلکه ۱۰ درصد پخش رایگان می دهد.چنانچه شرکتی تا پاپان مرداد هزینه‌های تبلیغ خود را به صورت نقدی پرداخت کند به او ۱۵پخش رایگان از تاریخ اول شهریور تا سی ام اسفند سال جاری تعلق می گیرد.همچنین در مرحله یک هشتم نهایی تعرفه ها هر مقداری که هست، ۶ برابر و به ازای هر یک ثانیه ۸ میلیون و۹۱۰ هزار تومان که با احتساب نرخ ۵۰ درصد به ۲۶ میلیون و ۷۳۰ هزار تومان می رسد یعنی برای یک تیزر ۱۵ ثانیه ای ۴۰۰ میلیون و۹۵۰ هزار تومان به ازای هر پخش محاسبه می شود.
در این مسیر شنیده می شود بانک ها به عنوان مشتریان نقد و پروپا قرص تبلیغات تلویزیونی جام جهانی پای به عرصه گذاشته و با پرداخت رقم‌های سنگین، قصد تبلیغات برای برندهای خود راداشتند.به‌گونه‌ای که حتی حاضر شده اند برای یک تبلیغ ۱۷ ثانیه در بین دو نیمه بازی های تیم ملی فوتبال کشورمان رقمی بالغ بر ۶۵۸ میلیون تومان را پرداخت کنند.بانک های خصوصی و دولتی از یک سو و برندهای معتبر و سرمایه دار داخلی نیز از سوی دیگر حاضر شده اند حتی برای تبلیغات پیش از مسابقات ایران برابر حریفان،رقمی بالغ بر ۳۳۹ میلیون تومان پرداخت کنند. این اعداد و ارقام برای فینال جام جهانی فوتبال نیز به همین شکل و شمایل مطرح شده اما تعرفه تبلیغات برای تیم ملی ایران و در طبقه ۳۵ که بالاترین طبقه نیز هست به شرح زیربیان شده است:
طبقه۳۵+۹۹۰ برای اپراتورهای تلفن همراه: قبل از بازی هر ثانیه ۱۳۱ میلیون و ۶۱۷ هزار و ۵۰۰ تومان و بین بازی هر ثانیه معادل ۲۵۳ میلیون و ۷۸۷ هزار و ۵۰۰ تومان.طبقه ۳۵+۹۵۰برای بانک ها و موسسات مالی و اعتباری قبل بازی هر ثانیه ۱۲۶ میلیون و ۷۸۷ هزار و ۵۰۰تومان و بین بازی هرثانیه معادل ۲۵۳ میلیون و ۵۷۵ هزار و ۵۰۰تومان.
طبقه ۳۵+۸۵۰ برای سایر موسسات و شرکت ها: قبل بازی هر ثانیه ۱۱۴ میلیون و ۷۱۲ هزار و ۵۰۰ تومان و بین بازی هر ثانیه معادل ۲۲۹ میلیون و ۴۲۵ هزار و ۵۰۰ تومان.لازم به ذکر است پخش آگهی در این طبقات برای شرکت ها و موسسات مختلف بین ۷۰ تا ۸۵ درصد تخفیف ریالی خواهد داشت و مبلغ پرداختی متناسب با آن صورت می پذیرد.همچنین درصورتی که جزو ۱۰ آگهی اول انتخاب شوند، برای مثال اولین آگهی با ضریب افزایشی ۱۰۰، دومین ۹۰، سومین ۸۰ و…خواهد بود.
آمار توییتری یک روزنامه نگار!
به دنبال خبرهایی که درباره خرید حق پخش تلویزیونی بازی های جام جهانی مطرح شد، حالا آمار و ارقامی درباره درآمد حاصل از تبلیغات تلویزیونی پیش از شروع رقابت‌های فوتبال و در بین دو نیمه در توییتر منتشر شده و دست به دست می چرخد که در نوع خود جالب است. اولین بار فریدون رضوی،روزنامه نگار و مدیرعامل موسسه مطبوعاتی دیدبان توسعه این اعداد و ارقام را منتشر کرده و حالا این رقم ها بین کاربران فوتبالی‌تر دست به دست می شود.به خصوص در شرایطی که مسئولان صدا و سیما همچنان مردم را برای پخش بازی ها در ابهام نگه داشته و اعلام کرده بودند که اگر حق پخش تلویزیونی پرداخت نشود،بازی ایران – اسپانیا را پخش نخواهندکرد.
این مبلغ در حالی پرداخت نشده که بنا به توییت فریدون رضوی، صدا و سیما در طول رقابت‌های جام‌جهانی،درآمدی میلیاردی از تبلیغاتی خواهد داشت که پیش از بازی ها یا بین دو نیمه پخش کرده است. رضوی در توییت خود درباره تعرفه این تبلیغات نوشته است:«هزینه یک بار پخش آگهی ۱۷ ثانیه ای از تلویزیون در بازی های ایران و فینال جام جهانی، قبل از بازی، ۳۳۹ میلیون تومان و بین دونیمه۶۵۸ میلیون تومان است. بانک ها در صف اول سفارش، همان ها که می گویند اوضاع مالی شان خوب نیست!».
هر چند باوجودتلاشی که بانک ها در خصوص تبلیغ برندهای خود داشته اند جز تعدادی انگشت شمار، نامی از آن ها در میان نیست و تبلیغ برندهای دیگر از جمله فامیلا،گاج،بیمه سینا و… بیشتر به چشم می خورد.با این تفاصیل در یک حساب سرانگشتی،هزینه هر ثانیه تبلیغ قبل از بازی، حدود ۱۹میلیون تومان و بین دو نیمه،هر ثانیه تبلیغ حدود ۳۸ میلیون تومان است.حالا شما حساب کنید که در طول ۶۴ بازی در رقابت‌های جام جهانی،حتی ۱۵ دقیقه تبلیغ برای قبل،بعد و بین دو نیمه،چه درآمدی را برای صداوسیما خواهد داشت.
بر کسی پوشیده نیست که صداوسیما باید تجهیزات خود را جدید کند و نیازمند هزینه هنگفتی است ولی اینکه چرا این هزینه ها هیچ‌وقت تمامی ندارد و چرا فهرستی از گزارشات مالی صداوسیما به بیرون درز پیدا نکرده ، سوالی است که هیچ‌گاه به جواب مشخصی نرسیده است.

ادمین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *