رکوردهای عجیب و غریب جشنواره فیلم فجر

تنها یک ماه تا برگزاری بزرگترین رویداد سینمایی کشور یعنی سی و ششمین جشنواره فیلم فجر باقی مانده و هر روز که می‌گذرد تب و تاب جشنواره بیش از پیش می شود. به گزارش شایان فیلم ازمیزان؛ جشنواره فیلم فجر همیشه از سوی تماشاگران و علاقه مندان به سینما جذابیت‌های خاص خود را داشته و به نوعی بزرگترین گردهمایی سینمایی کشور محسوب می شود. این جشنواره در ادوار گذشته شاهد اتفاقات جذاب خاصی بوده که هر کدام به ندرت و شاید در حد یک رکورد پیش آمده باشند.

یک سیمرغ و دو بازیگر

همین سال گذشته بود که هنگام اعلام بهترین بازیگر نقش اول زن همه متعجب شدند زیرا برای نخستین بار دو نفر به صورت مشترک سیمرغ را دریافت کردند. “لیلا حاتمی” برای “رگ خواب” و “مریلا زارعی” برای “زیر سقف دودی” به طور مشترک جایزه را از آن خود کردند.

پرویز پرستویی جوان اما جویای نام

پرویز پرستویی اولین جوانی بود که جایزه سیمرغ گرفت. وی در سن ۲۸ سالگی به خاطر بازی در فیلم “دیار عاشقان” از دومین جشنواره فیلم فجر در سال ۱۳۶۲ سیمرغ گرفت.

مادر سینمای ایران

رقیه چهره آزاد در ۸۱ سالگی برای بازی در فیلم مادر سیمرغ گرفت و مسن‌ترین برنده این جایزه‌ است.

حسرت دفاع از سیمرغ

با وجود اینکه مجید مجیدی 4 بار و اصغر فرهادی 3 بار سیمرغ جشنواره را به خانه برده اند اما تاکنون هیچ کارگردانی دو سال پیاپی موفق به دریافت جایزه نشده است.

دیپلم افتخار در دوازده سالگی

مهدی اسدی در ۱۲ سالگی دیپلم افتخار را برای بازی در فیلم «بهار» گرفت تا در دورهٔ چهارم ۱۳۶۴ جوانترین بازیگری باشد که تا کنون روی سن رفته‌است.

اولین دوبل سینمای ایران

از میان بازیگران مرد جشنواره فیلم فجر، پرویز پرستویی تنها بازیگری است که دو سال پیاپی سیمرغ بلورین بهترین بازیگر مرد را دریافت کرده است. وی در جشنواره بیست و سوم فجر برای بازی در “بید مجنون” ساخته “مجید مجیدی” و جشنواره 24 برای بازی در “به نام پدر” از ابراهیم حاتمی کیا سیمرغ بلورین را از آن خود کرد.

نخستین زوجی که سیمرغ را دریافت کردند

محمدرضا فروتن و هدیه تهرانی در فیلم قرمز تنها زوج سینمایی می‌باشند که برنده سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اول مرد و زن سال در یک فیلم شده‌اند.

شهرزاد جوان‌ترین برنده سیمرغ

جوانترین بازیگر زنی که سیمرغ بلورین بازیگر اول را گرفته ترانه علیدوستی است. او در ۱۸ سالگی برای بازی در فیلم من ترانه ۱۵ سال دارم سیمرغ دوره بیستم ۱۳۸۰ را گرفت.

مطالب مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *