سعیدراد: رفتم آمریکا امیر نادری را ببینم اما او نخواست!

کارنامه کاری امیر نادری به طرز کاملاً محوسی با کارنامه سعید راد رقم خورده است چون نه تنها نادری کارگردانی در سینما را با «خداحافظ رفیق» و ایفای نقش اصلی توسط سعید راد آغاز کرد بلکه در شماری از بهترین آثار نادری و از جمله «تنگنا» هم این سعید راد بود که حضور داشت. مهاجرت نادری به آمریکا هرچند با ادامه فعالیت فیلمسازی او همراه بود اما هیچ کدام از فیلم هایی که بعد از مهاجرت ساخت در جلب مخاطب عام موفق نبود.
سعید راد بعد از سال ها با اشاره به علاقه ای که به سبک کاری نادری داشته به «هفت صبح» گفت: بعد از مهاجرت نادری از ایران یک بار با دلتنگی بسیار به نیویورک رفتم که ببینمش اما بعداً متوجه شدم که نخواسته مرا ببیند! شاید شرایطی داشته که آن موقع نمی خواسته ارتباط برقرار کند.
سعید راد با اشاره به فیلم هایی که نادری خارج از ایران ساخت بیان کرد: هیچ کدام مورد پسند من نیست و یک پلان فیلم هایی که در ایران ساخته می ارزد به تمام پلان هایی که آن طرف ساخته! ریشه سینمای او اینجاست و همیشه به من می گفت دوست دارم فیلم های سیاسی و اجتماعی و با محوریت طبقات محروم بسازم ولی فیلم هایی که آن طرف ساخته نشانی از امیر نادری ندارد. دیگر نادری آن نادری «تنگسیر»، «تنگنا»، «دونده» و «ساز دهنی» نیست. نادری با فیلم هایی که ایران ساخت کلی جایزه گرفت و هنوز بابت آن گذشته تجلیل می شود.
سعید راد با امتداد نقد از کارنامه خارجی امیر نادری گفت: نادری در سینمای بومی ایران موفق بود. ما نمی توانیم با شناخت اندکمان از جامعه آن طرف فیلم هایی بسازیم که مردم جهان خوششان بیاید. سینمای آنجا بزرگ تر و حرفه ای تر از آن است که تصور می کنیم. ما باید از همینجا فیلم بسازیم و موفق شویم. ما باید از همینجا با فرهنگ خودمان اسکار یا نخل طلای کن را بگیریم.

مطالب مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *