فهرست خریدهای موسسه رسانه های تصویری منتشر شد/ کدام فیلمسازان پولهای میلیاردی گرفته اند؟!

فهرست خریدهای موسسه رسانه های تصویری منتشر شد/ کدام فیلمسازان پولهای میلیاردی گرفته اند؟!

بالاخره دعوت به شفاف سازی که اول بار از سوی رسانه های مستقل درخواست شده بود، موسسه رسانه‌های تصویری را هم به واکنش واداشت و این موسسه کمی بیش از دو ماه بعد از فارابی، فهرستی از بودجه های حمایتی خود در فاصله زمانی ۸۸ تا ۹۵ را منتشر کرد.به گزارش سینما تی وی از سینما روزان اصلی‌ ترین ویژگی این فهرست درست به مانند فهرست حمایتی فارابی آن است که حمایتهای درشت شامل حال آثاری شده که گیشه مطلوبی نداشته و به بیان دیگر شکست‌خورده اکران بوده‌اند. فهرست کامل حمایتها را اینجا ببینید.

در میان آثار حمایت شده شگفتیهای خاصی هم وجود دارد؛ از جمله این شگفتیها صرف هزینه بیش از ۸۰۰ میلیونی برای خرید مالکیت فیلم توقیفی «گزارش یک جشن»ابراهیم حاتمی کیا است و همچنین صرف حدود نیم میلیارد برای خرید مالکیت فیلم «آشغالهای دوست داشتتنی»محسن امیریوسفی؛ فیلمی که علیرغم استقلال طلبی کارگردانش با وامی نزدیک به ۷۰۰میلیون در فهرست حمایتی فارابی هم قرار داشت.

پرویز پرستویی که اخیرا به خاطر تحریم افطاری روحانی در کانون توجه قرار گرفته هم جایی ویژه در فهرست مالی موسسه رسانه‌های تصویری دارد. پرستویی به خاطر شراکت در تولید فیلم توقیفی «خرس» به همراه جواد نوروزبیگی نزدیک به ۷۰۰ میلیون دریافت کرده است؛ بماند که کارگردانی به نام علیرضا عزیزی هم به خاطر مستندهایی با محوریت پرویز پرستویی صدمیلیون دریافت کرده است.

فرشته طائرپور همسر مدیرعامل خانه سینما و خواهر همسر محمد بهشتی مدیر دهه شصتی سینما از دیگر چهره هایی است که در فهرست حمایتی موسسه رسانه های تصویری، نامش چندین بار تکرار شده است و مجموعا بیش از نیم میلیارد عایدی داشته آن هم برای عناوینی که زمان تولید برخی از آنها مانند «پاتال…» به دو دهه قبل برمیگردد!!

جواد نوروزبیگی از دیگر نامهایی است که در این فهرست مدام تکرار شده و مجموعا بیش از یک میلیاردی دریافتی داشته!درشت ترین ارقام موسسه رسانه ای تصویری به محمد خزاعی برای فیلم انتخاباتی «قلاده های طلا» رسیده که ۲٫۷میلیارد برای مشارکت در تولید آن پرداخت شده است!!!

بعد از خزاعی تهیه کننده ای به نام سیامک پورشریف قرار دارد که برای تولید فیلمی کم فروش به نام «برلین منفی هفت» مشارکتی نزدیک به ۲٫۵میلیارد از رسانه های تصویری داشته است!! «برلین منفی هفت» را رامتین لوافی کارگردان برگزیده محفل ۹۷ جهانی فجر ساخته بود و این فیلم در اکران رسمی ۱۰۰میلیون هم نفروخت!!

محمدحسین قاسمی که برای فیلم اکران نشده «آبجی» نزدیک به ۵۶۰میلیون از فارابی گرفته بود برای این فیلم ۱۵۰میلیون هم از رسانه های تصویری گرفته تا حتی بدون اکران هم به سوددهی کامل برسد!؟

علیرضا شجاع نوری برای فیلم «دونده زمین» که مدتها توقیف بود ۱۵۰میلیون از رسانه های تصویری گرفته است و همسرش مونا زندی حقیقی برای «آیین هماوایی» که مشخص نیست اکران شده یا نه ۴۹۰ میلیون از رسانه های تصویری عایدی داشته است.

رضا میرکریمی با فیلم «امروز» که بودجه تولیدش را حوزه داده بود در فهرست رسانه های تصویری خودنمایی میکند. میرکریمی بابت این فیلم کم فروش ۱۵۰میلیون از رسانه های تصویری دریافت کرد است!

جالب است افرادی همچون علی انصاریان فوتبالیست سابق که اخیرا بازیگر شده(!) و همچنین شراره رخام که هیچ گاه سطحی بالا از حضورهای سینمایی را تجربه نکرده بود هم حمایتهای چندصدمیلیونی موسسه رسانه های تصویری را داشته است.

در ادامه مروری داشته ایم بر تهیه کنندگان دارای جایگاه ویژه در حمایتهای موسسه رسانه های تصویری:

–محمد خزاعی: قلاده های طلا(۲میلیارد و ۷۲۰میلیون)

–سیامک پورشریف: برلین منفی هفت(۲میلیارد و ۴۷۸میلیون)

–محمد پیرهادی: گزارش یک جشن(۸۵۳میلیون)

–فرشته طائرپور: نیلوفر(۴۰میلیون)+آینه های روبرو(۲۸۰میلیون)+پاتال و آرزوهای کوچک(۱۳۰میلیون)+خاله قورباغه(۱و۲)(۸میلیون)+زن دوم(۳۰میلیون)+سمندون(۶میلیون)+گلنار(۱۴میلیون)+یکی بود یکی نبود(۱۴میلیون)+وقتی همه خواب بودند(۱۲میلیون)

–محسن علی اکبری: تلفن همراه رییس جمهور(۶۵۴میلیون)

–جواد نوروزبیگی: یک سطر واقعیت(۱۸۳میلیون)+خرس(۷۰۰میلیون به همراه پرویز پرستویی)+اعترافات ذهن خطرناک من (۲۹۷ میلیون و نیم)+سوگ(۵۰میلیون)

–پرویز پرستویی: خرس(۷۰۰میلیون به همراه جواد نوروزبیگی)

–محسن امیریوسفی: آشغالهای دوست داشتنی( ۵۵۰ میلیون)

–کیانوش عیاری: خانه پدری(۵۰۰میلیون)

–سعید سعدی: پنجاه قدم آخر (۲۷۰میلیون)+سیزده(۲۵۰میلیون)

–مونا زندی حقیقی: آیین هماوایی (۴۹۰میلیون)

–علیرضا شجاع نوری: دونده زمین( ۱۵۰میلیون)

–مقصود جباری: آزادی مشروط( ۴۵۰ میلیون)

–محمدحسن نجم: تراژدی(۳۵۰میلیون)

–شراره رخام: آرزوهای ناتمام(۱۴۰میلیون)+غزاله(۱۸۵میلیون)

–علی انصاریان: کلاف(۳۰۰میلیون به همراه شهرام دانش پور)

–رضا میرکریمی: امروز(۲۵۰میلیون)

–محمدرضا شفیعی: سربه مهر(۲۵۰میلیون)

–محمدرضا عرب: تنهایی(۱۰۰میلیون)+ندارها(۱۷۰میلیون)

–محمدحسین قاسمی: آبجی(۱۵۰میلیون)

 

ادمین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *