فیلمسازی دست آدم های نامحرم افتاده است

عصر روز ۲۱ شهریور ماه همزمان با روز ملی سینما نشستی تحت عنوان «ابتذال در سینمای ایران» با حضور حمیدنعمت‌ا…، کارگردان فیلم‌های «شعله ور» و «رگ خواب» برگزار شد. او در این نشست سخنان قابل تأملی ازجمله درباره اینکه چه فیلمی را باید مبتذل نامید بیان کرد، که بخشی از آن را به نقل از «تسنیم» می خوانید:
■ من فکر می‌کنم مبتذل چیزی است که از فرط استفاده کهنه و فاقد معنی شده باشد و سطحی باشد.
■ یادم است در کودکی وقتی معلمم مشقی می گفت و نمی‌نوشتم، لحظه آخر با کلمات بزرگ و فاصله‌دار می‌نوشتم و بعد بینش را با مداد قرمز علامت می گذاشتم تا خودم و معلمم را گول بزنم که مشقم را تزیین کردم، احساس می کنم الان هم بسیاری از فیلمسازان و همکارانمان فکر می کنم دارند همین کار را می‌کنند. به نظر می رسد کارشان را با هر وسیله ای که دارند تزیین می‌کنند تا تماشاگر را گول بزنند، یعنی در واقع نمی‌خواهند جنس ارزان بسازند اما جز جنس ارزان ساختن چیزی بلد نیستند.
■ فردی فیلم مبتذل می سازد فقط بخاطر پول و سود بیشتر، ولی شاید یک نفر هم ادعا کند که به علت کمبود شادی در جامعه می خواهد بخشی از آن خلأ را پر کند.
■ نه فیلم کمدی نه مثلاً شوخی های جنسی به ذات خود مبتذل نیستند، فیلمسازان بزرگی هم از این کارها کرده‌اند ولی خوب ساخته‌اند و دائم دستاوردهای جدید داشته اند. «وودی آلن» هم از این کارها استفاده می‌کند، اما فاخر. به نظر من کسی که ضد عرف هم برخورد کند یا حتی برقصد هم مبتذل نیست.
■ ابتذال فقط به کمدی و این نوع کارها محصور نمی‌شود، در هر حالت و شکلی ممکن است اتفاق بیافتد. وقتی کاری برای صلاح جامعه ساخته نشود و دنبال هرنوع کار، شوخی یا حرکت دست خورده و کلیشه و تکراری برود به نظر من مبتذل است.
■در دوره غیر طبیعی‌ای هستیم، همه چیز تغییر کرده است. این وضعیت فروش فیلم‌هایی که شاهدش هستیم طبیعی نیست.
■ در این صنعت سینما آدم‌های زیادی کار می کنند که شایسته این حرفه نیستند و آدم‌های شایسته جایشان خالی است، عرصه سینما و فیلمسازی دست آدم های نامحرم افتاده و کسانی که مال این کسب نیستند. سینما آدم های جاه طلب و خلاق خودش را می‌خواهد.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *