گفتگو با اشکان خطیبی و همسرش آناهیتا درگاهی/ نمی خواهیم در سینما «همبازی» شویم!

اشکان خطیبی و آناهیتا درگاهی، زوج هنری پر سر و صدای این روزها مهمان گفتگوی «دنیای زنان» بودند که به واسطه شرایط بیرونی جامعه، چندان قبراق و سر حال نبودند اما به تدریج با داغ شدن گفتگو، شرایط تغییر کرد و گفتگو با اشکان خطیبی آرام و درونگرا و آناهیتا درگاهی برونگرا و پرانرژی و احساساتی، جذاب و گرم شد. در ادامه متن این گفتگو را بخوانید:

ابتدای گفتگو را با یکی شدن بعد از ازدواج آغاز کنیم. خانم درگاهی!به نظر شما زندگی متأهلی بهتر است یا زندگی مجردی؟ کدامیک را بیشتر می‌پسندید؟

آناهیتا درگاهی: هر کدام ویژگی‌های خاص خودش را دارد ولی زندگی متأهلی مسئولیت‌های مخصوص به خودش را دارد؛ البته پرسیدن این سؤال مقداری دیر است برای اینکه یک سال از ازدواج من و اشکان گذشته است!

آقای خطیبی، نظر شما چیست؟

اشکان خطیبی: من اصولاً آدم تجرد نیستم؛ ممکن است زندگی مجردی لحظات خوشی موقتی زیادی نسبت به زندگی روتین زناشویی داشته باشد. اما آن چیزی که به عنوان سعادت و خوشی مداوم تعریف شده در زندگی متأهلی خودش را نشان می‌دهد. انسان‌ها قبل از ازدواج موجودات ناقصی هستند و این ازدواج است که باعث تکامل آنها است.

آیا بعد از ازدواج استقلال مالی تان را حفظ کردید؟ مخارج زندگی را چطور تأمین می‌کنید؟ به صورت پنجاه-پنجاه یا منطبق با عرف؟

درگاهی: بله! فکر می‌کنم این مسائل خصوصی است و نباید با حرف زدن درباره آن پیش جامعه الگوی لازم الاجرا گذاشت. باید به خواسته‌های زنان احترام گذاشت و اجازه داد این خود زوجها باشند که درباره روش زندگیشان تصمیم بگیرند.

خطیبی: منظور از استقلال فردی در زندگی مشترک این است که هر یک از طرفین منبع درآمدی خود را داشته باشند و خودشان باشند که درباره اداره زندگی تصمیم بگیرند.

خانم درگاهی! چقدر تحت تأثیر افکار همسرتان هستید؟

درگاهی: قبل از اینکه با اشکان آشنا بشوم فعالیت‌های هنریم را انجام می‌دادم. اشکان هنرمندی است که در عرصه‌های مختلف فعالیت می‌کند. بازیگری تنها استعدادش نیست و خصیصه خوب اشکان این است که پشت سر کسی حرف نمی‌زند و دنبال شوآف نیست و سرش توی کار خودش است و زندگیش را می‌کند و به همین دلیل در زندگی من تأثیر گذار است.

آقای خطیبی! در این سال‌ها در عرصه‌های مختلف هنری فعالیت کرده‌اید. دلیل این رویکرد روحیه تنوع طلبی‌تان است یا حس کمال گرایی؟

خطیبی: کمال گرایی تضادی با تنوع طلبی ندارد. عرصه‌هایی که من در این چند ساله در آنها فعالیت داشته‌ام، عرصه‌های مرتبطی با هم هستند. حتی شغل مدیریتی که در پردیس چارسو داشتم بستگی نزدیک با سینما و هنر دارد. ممکن است پرداختن به برخی از این عرصه‌ها کمی من را از راهم منحرف کرده باشد اما تنوع طلبی من بر بستری ثابت است.

بعد از اینکه مدیریت پردیس چارسو را قبول کردید کت شلوارپوش شدید و با موهای کوتاه و دیده می‌شدید، در حالی که در گذشته ظاهرتان خیلی متفاوت‌تر بود.

خطیبی: من جوان‌ترین مدیر سینمایی بودم و در یک مقطع دوساله یک پردیس سینمایی ناشناخته در مکانی نه چندان مطلوب را جزو سه پردیس مطرح تهران کردم و تنها مدیری بودم که در برخی از روزها با لباس غیررسمی هم سر کار می‌رفتم.

اما ظاهرتان همیشه مرتب و رسمی بود.

خطیبی: زیاد به این قضیه فکر نکرده‌ام که هدف گذاری شده به آن بپردازم و به نظرم اتفاقی بوده است و ناشی از ناخودآگاهی که همه ما داریم.

خانم درگاهی! خیلی‌ها منتظر بودند که شما را با اکران «آخرین بار کی سحر و دیدی؟» در سینما ببینند. اما به نظر می‌آید بازیگر بدشانسی باشید چون فیملتان دو سال بعد از تولید هنوز اکران نشده.

درگاهی: یکی از دلایلی که سینما را زیاد دوست ندارم همین اکران نشدن و یا دیر اکران شدن فیلم‌ها است. به هر حال بازیگر وقتی کاری انجام می‌دهد دلش می‌خواهد بازخورد مخاطب را بسنجد و این اکران‌های دیرهنگام حس و حال را از بازیگر می‌گیرد.

در نمایش «در انتظار آدلف» در کنار اشکان خطیبی بازی می‌کردید که نقش «وینسنت» یک مرد عصبانی را بازی می‌کرد؟ آیا اشکان در زندگی عادی هم عصبانی می‌شود؟

درگاهی: اشکان اصلاً اهل عصبانیت نیست و تا به حال صدایش بالا نرفته است. «وینست» اصولاً یک مرد وحشی است.

آیا اشکان خطیبی اهل سورپرایز کردن است؟

درگاهی: بله، کار اصلیش همین است.

 چه کارهایی انجام می‌دهد؟

درگاهی: اولین سورپرایز اشکان شیوه خواستگاری کردنش بود. آخرین سورپرایزش مربوط به نمایش «ده سال تنهایی» بود که مدتها مشغول نوشتن این متن بود و نقشی درخشان را برای من نوشت!!

 دوست دارید در سینما هم مثل تئاتر با هم همبازی بشوید؟

خطیبی: چند پیشنهاد داشتیم که قبولشان نکردیم.

 به چه دلیل قبول نکردید؟

خطیبی: هنوز آمادگی بازی در سینما را پیدا نکرده‌ایم و میانه‌ام با سینمای این روزها خوب نیست. الان از فضای سینمای ایران بیزار شده‌ام.

 خانم درگاهی! بهترین هدیه‌ای که اشکان به شما داده چه هدیه‌ای بوده است؟

درگاهی: اشکان هدیه‌های خوب زیادی به من داده است. بهترین هدیه‌اش همان نمایشنامه‌ای بود که برایم نوشت.

 برای تعطیلات نوروز چه برنامه‌ای دارید؟

درگاهی: عید نوروز امسال برای دیدن خانواده اشکان به خارج از کشور می‌رویم و بعد از بازگشت از سفر هم فقط کار و کار و کار.

خطیبی: برای یک سال آینده کلی پروژه کاری تعریف شده داریم که باید عملیاتی‌شان کنیم.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *