گرانی به عرصه فرهنگ هم رسید/ افزایش ۵۷‌ درصدی قیمت کتاب

آمار نشر کتاب در هشت ماهه نخست‌سال جاری نشان می‌دهد که میانگین قیمت کتاب در بازه زمانی فوق نسبت به مدت زمان مشابه‌سال گذشته ۵۷‌درصد افزایش داشته است.

آمارهای نشر موجود در موسسه خانه کتاب نشان می‌دهد که در هشت ماه نخست ‌سال جاری، بالغ بر ۶٠‌هزار و ٨٧٣ عنوان کتاب منتشر شده است که از این تعداد ۴۴‌هزار و ۴٩٩ عنوان کتاب تألیف و ١۶‌هزار و ٨٢۴ عنوان ترجمه شده است.

ناشران تهرانی ۴٧‌هزار و ٢۵١ عنوان کتاب و ناشران شهرستانی ١٣‌هزار و ۶٢٢ عنوان کتاب منتشر کرده‌اند، تعداد کتب چاپ اول ٣٣‌هزار و ۴٣٢ عنوان و تجدید چاپ ٢٧‌هزار و ۴۴٠ عنوان است.

شمارگان کل کتاب‌های منتشرشده در هشت ماهه نخست ‌سال جاری نیز ٨۵‌میلیون و ۴١۵‌هزار و ٣۵۶ نسخه بوده است. اما میانگین قیمت کتاب در هشت ماه  نخست‌ سال جاری ٣٢٧‌هزار و ٩٨٩ تومان بوده است.

در بخش کودک نیز ٩‌هزار و ۴٩۴ عنوان کتاب منتشر شده است که از این تعداد پنج‌هزار و ٣۵۵ عنوان تألیف و چهار‌هزار و ٣٣٩ عنوان ترجمه است. شمارگان کل کتاب‌های کودک نیز ٢٠‌میلیون و ۶٧٧‌هزار و ٨٢٢  نسخه و میانگین شمارگان کتاب‌های کودک دو‌هزار و ٢٠٢ نسخه است، قیمت کتاب‌های کودک نیز به‌طور میانگین ١٧۶‌هزار و ٩۴ تومان است.

مقایسه آمار نشر کتاب در هشت ماهه نخست‌ سال جاری نسبت به مدت زمان مشابه‌ سال گذشته حکایت از افزایش ۵‌درصدی تعداد عناوین، ١٧‌درصدی تعداد ترجمه‌ها و ۶‌درصدی شمارگان کتاب‌ها دارد.

لازم به ذکر است،‌ آماری که در این گزارش به آن استناد شده است،‌ از ابتدای فروردین ‌سال ٩٨ تا ٢٠ آبان است.

مطالب مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *